Šiais laikais statybų nišoje yra daug įvairių alternatyvų, kurios yra daug pigesnės ir/ar efektyvesnės nei tradicinės, senosios statybinės medžiagos. Viena iš tokių priemonių – OSB plokstes. OSB plokstes – tai tai plokštės pagamintos iš orientuotų medienos skiedrų. OSB plokštės yra daugiasluoksnės – jos sulipdytos iš medienos skiedrų, paviršius dažniausiai būna padengtas derva, o pati plokštė sutvirtinama karšto preso pagalba. Tokių plokščių panaudojimas iš tiesų platus, jas galima pritaikyti ir statant karkasinius namus, statant stogų konstrukcijas, klojant grindis ar daugumoje vidaus apdailos darbų. Tai tarsi pigesnė atmaina tradicinei medienai – lentoms, dailylentėms ir t.t.
Naujos technologijos statybinės medžiagos savo ruožtu reikalauja ir naujų priežiūros taisyklių. Būtent apie tai ir pakalbėsime šiame straipsnyje – kaip deramai elgtis su OSB plokštėmis.
Kaip tinkamai prižiūrėti OSB plokstes
Kalbant apie transportavimą, OSB plokstes nėra labai išrankios ir gali būti transportuojamos taip pat, kaip tarkime, dailylentės. Žinoma, svarbu pasirūpinti jog plokščių niekas nepažeistų fiziškai – jų nesuspaustų, neperlenktų ir t.t. Taip pat, rekomenduojama plokštes gabenti sausoje transporto priemonėje, kurioje yra įrengta bent jau minimali ventiliacija.
OSB plokščių jokiu būdu negalima krauti ant žemės – jos nelabai mėgsta drėgmę. Tai reiškia, kad jei neturite galimybės šių plokščių sandėliuoti uždaroje patalpoje ir darysite tai lauke, visų pirma ant žemės reikėtų patiesti drėgmę sulaikančią plėvelę. Taip pat, plokštes reikėtų apsaugoti ir nuo kritulių iš dangaus ar kitų gamtos išdaigų, todėl rekomenduojame visą plokščių sąstatą apdengti plėvele, tentu, ar panašiu apdangalu. Nepamirškite šonuose palikti oro tarpų bei leisti plokštėms kvėpuoti – tai labai svarbu. Žinoma, sandėliavimas uždaroje patalpoje yra žymiai paprastesnis – jums tereikia pasirūpinti jog OSB plokštės būtų tinkamai sukrautos bei palaikyti tinkamą pastato drėgmės lygį bei oro temperatūrą.
Kalbant apie drėgmę, OSB plokstes yra skirstomos į keletą skirtingų rūšių, pagal kurias galima nustatyti kokia drėgmė joms priimtina. Pavyzdžui, OSB 2 plokštės naudojamos tik vidaus apdailos darbuose, visiškai sausomis sąlygomis. Jų drėgnumas negali viršyti 15 proc. Tuo tarpu OSB 3 plokštės yra šiek tiek atsparesnė drėgmei. Pati atspariausia ir tvirčiausia yra OSB 4 plokštė. Žinoma, jos kaina taip pat yra pati didžiausia.