Vaikai nuo mažens mokomi, kad pieną gerti sveika, nes jame esantis kalcis reikalingas mūsų kaulams, raumenims bei šildies darbui. Iš tiesų, kalcio nauda žmogui – nepamatuojama, todėl norint, kad nervų sistema veiktų gerai, raumenų tonusas būtų tvirtas, o kaulai būtų atsparūs lūžiams, svarbu visada organizme palaikyti reikiamą kalcio kiekį.
Kas atsitinka, kai pritrūkstame kalcio?
Žmogaus organizme esantis kalcio mineralas, bene svarbiausias gamybiniams procesams. Jis atsakingas už tvirtą kaulų ir dantų būklę, tvarkingo širdies ritmo palaikymą, imunitero atsparumą ligoms, medžiagų apykaitą, insulino gamybą organizme. Paprastai, vartojantys pieno produktus, varškę, jogurtą, grietinę, taip pat sūrį, mėsą, ankštines daržoves, organizme šio mineralo nestokoja, tačiau žmogaus organizmas yra kompleksinė veiksmų ir atoveiksmių sistema, todėl dažnai vienas negalavimas tampa priežastimi kito atsiradimui. Štai, kalcio pasisavinimui organizme neigiamos įtakos turi nepakankamas buvomas po tiesioginiais saulės spinduliais, prasta skrandžio rūgštingumo reguliacija, sutrikus tulžies sekrecijai ar prastai veikiant inkstams. Esant šiems sutrikimams, kalcio pasisavinimas į organizmą suprastėja, o tai ypač pavojinga paauglystės laikotarpiu, kada jaunuolio augimas toks stiprus, jog nepakankamas organizmo aprūpinimas minėtu mineralu gali nulemti dantų byrėjimą, kaulų trupėjimą ir širdies ritmo pakitimus. Kalcio trūkumas pavojingas ir besilaukiant, kadangi besiformuojanti nauja gyvybė iš motinos turi gauti pakankamai medžiagų, reikalingų nervinio vamzdelio ir kaulų sistemos formavimuisi. Gydytojai taip pat pabrėžia, kad kieviename organizme kalcio poreikis išauga tada, kai žmogus piktnaudžiauja alkoholiu, vartoja organizmo pusiausvyrą pakeičiančius hormoninius preparatus, todėl, jeigu žmogus nesistengia aprūpinti organizmą kalcio atsargomis, tai gali sukelti rimtų padarinių žmogaus sveikatai, tokių kaip minėtasis kaulų silpnėjimas, dantų pažeidimai, parodontozė, kūprinimasis, skausmai krūtinės plote, raumenų traukuliai bei bendras jaučiamas organizmo nuovargis. Medicininių tyrimų laboratorija „Medicina practika“ kviečia visus, pajutusius minėtus simptomus, pasidaryti bendruosius kraujo tyrimus. Paimtas kraujo testas parodo visus būtiniausių žmogaus organizmo medžiagų kiekio rodiklius ir nukrypimus nuo normos. Pasidarę šį tyrimą, galėsite įvertinti, ar kalcis yra pakankamai pasisavinamas jūsų organizmo ir ar nereikia pasirūpinti papildomai gaunamais mineralų kompleksais.
Kur slypi kalcio šaltinis
Vienas pagrindinių kalcio šaltinių, priklausančių nuo žmogaus, yra visavertė mityba. Šiandieninė skubanti visuomenė, ypač darbingi jauno amžiaus žmonės maisto gamybai laiko skiria nedaug, valgo pusfabrikačius, termiškai stipriai apdorotą maistą, kuris apdorojimo metu praranda visas svarbiausias medžiagas, mineralus ir vitaminus. Daugiausiai kalcio slypi pieno produktuose, mėsoje, žuvyje, ypač jūrinėje, kiaušiniuose ir sūryje. Dabar galėtų kilti klausimas: ką daryti vegetarams ar veganams, kurie nei mėsos, nei apskritai gyvulinų produktų nevartoja? Čia reikėtų pabrėžti – visiškas mitas, kad kalcio šaltinis slypi tik gyvuliniuose produktuose. Tokiuose produktuose kaip jūros kopūstai, brokoliai, pupelės ir žirneliai, kopūstai, migdolai, svogūnų laiškai, figos bei sezamų sėklos – yra bene daugiausia, taigi esant šio mineralo trūkumui organizme visai nesunku nusistatyti, kokių produktų reikėtų suvartoti daugiau. Be to, gydytojai ir vaistininkai šiandien gali pasiūlyti gausybę mineralų ir vitaminų kompleksų, pastiprinančių organizmą. Vertėtų nepamiršti, kad kalcis, kaip mineralas turi sąveikauti ir su kitais mineralais, tokiais kaip boras, chromas, cinkas, fosforas ir kt. Jeigu šie mineralai neveiks „išvien“, gali sutrikti fermentacijos, hormonų pusiausvyros, deguonės pernešimo į ląsteles ar kaulinio audinio atsinaujinimo procesai. Būtent todėl svarbu su gydytoju ir vaistininku pasitarti, kokio komplekso jums reikėtų labiausiai. Kaip ten bebūtų, sintetiniai mineralų kompleksai yra labiau laikina profilaktinė arba gydymo priemonė. Norint, kad organizme kalcio netrūktų niekada, svarbu keisti mitybos įpročius, atsisakyti žalingų įpročių, sportuoti ir labiau mylėti save.